Protokół Nr VIII/07

Protokół Nr VIII/07

 

VIII Sesja V kadencji Rady Gminy Narew odbyła się 28 września 2007 roku w dużej Sali konferencyjnej Urzędu Gminy Narew przy ul. Mickiewicza 101.

Obrady VIII Sesji Rady Gminy Narew otworzył o godz. 11.00 Przewodniczący Rady Eugeniusz Dudzicz.

Przewodniczący Rady Eugeniusz Dudzicz powitał wszystkich radnych, wójta Jakuba Sadowskiego, radcę prawnego Eugenię Ostapczuk, obecnych sołtysów, kierowników gminnych jednostek organizacyjnych oraz wszystkich zebranych.

Następnie Przewodniczący Rady Eugeniusz Dudzicz na podstawie listy obecności poinformował, że na ustawowy stan Rady – 15 radnych – obecnych jest 14 radnych i stwierdził prawomocność obrad. Lista obecności stanowi załącznik Nr 1 do oryginału protokołu.

 

Ad. 2

Przewodniczący Rady przeczytał wniosek o rozszerzenie porządku obrad. Wniosek stanowi załącznik Nr 2 do protokołu.

Przewodniczący Rady zapytał, czy są inne uwagi i wnioski do zaproponowanego porządku obrad.

Innych uwag i wniosków nie zgłoszono.

Przewodniczący poddał pod głosowanie porządek obrad wraz z proponowaną zmianą. W głosowaniu wzięło udział 14 radnych. Za przyjęciem porządku głosowało 14 radnych, przeciw – 0, wstrzymał się – 0.

Rada zatwierdziła następujący porządek obrad:

1.      Otwarcie obrad VIII Sesji Rady Gminy.

2.      Ustalenie porządku dziennego.

3.      Przyjęcie protokołu z VII Sesji Rady Gminy.

4.      Informacja z działalności Wójta Gminy w okresie międzysesyjnym.

5.      Informacja z realizacji budżetu gminy za I półrocze 2007 roku.

6.      Informacja z działalności placówek kulturalnych, sportowych i turystyka w gminie, promocja gminy.

7.      Podjęcie uchwał:

-        w sprawie zatwierdzenia taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków;

-        w sprawie odwołania zastępcy kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Narwi;

-        w sprawie zmian w budżecie gminy na 2007 rok,

-        w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

8.      Interpelacje i zapytania radnych.

9.      Odpowiedzi na interpelacje i zapytania.

10.  Wolne wnioski, informacje.

11.  Rozstrzygnięcie konkursu na najładniejszą posesję i zagrodę.

12.  Zamknięcie obrad VIII Sesji Rady Gminy Narew.

 

Ad. 3

Przewodniczący Rady poinformował, że protokół z VII Sesji Rady Gminy był wyłożony do wglądu w biurze rady i dzisiaj jest wyłożony na stoliku protokolanta. Jeżeli do końca Sesji nie zostaną zgłoszone uwagi do protokołu, będzie to oznaczało, że protokół został przyjęty bez uwag.

Uwag do końca Sesji nie wniesiono.

Ad. 4.

Wójt poinformował między innymi:

Koncentrowaliśmy się na zakończeniu konkursu na najładniejszą posesję i zagrodę oraz na poszukiwaniu sposobu na zagospodarowanie ścieków z gospodarstw, których nie można podłączyć do kanalizacji. Mamy kontakt do trzech firm zajmujących się budową przydomowych oczyszczalni ścieków.

Mieliśmy trochę problemów ze sprzętem: równiarka, ładowarka i samochód „Jelcz” zaczęły psuć się po kolei. Równiarka jest już naprawiona. Jeżeli chodzi o samochód „Jelcz” to nie opłaca się go remontować.

Na zwolnienie lekarskie niespodziewanie odszedł Piotr Pawłowski i trzeba było szybko zorganizować zastępstwo. Niezbędne będzie zatrudnienie kogoś na stałe.

            Trwają prace przy budowie wodociągu z Doratynki do Kaczał, Janowa i Gradoczna.

            Mamy niedostatek pracowników interwencyjnych, a różnych robót dla nich mamy dużo, jak np. wyremontować przystanek w Trześciance, przenieść Filię Gminnej Biblioteki Publicznej w Łosince do pomieszczeń poszkolnych.

            Przeprowadziliśmy kalkulację cen usług, bowiem tego wymagają przepisy prawa finansowego. Wynika z niej, że za przyjmowanie odpadów na składowisko opłata wzrasta o 400%. Radnym zostało przekazane pismo Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych w Hajnówce, które stanowi załącznik Nr 3 do oryginału protokołu.

Mieliśmy dożynki gminne, na których zostali wyróżnieni rolnicy z terenu Gminy Narew.

Wpłynęły pieniądze do budżetu ze sprzedaży 27 ha naprzeciwko wysypiska śmieci.

 

Ad. 5.

            Przewodniczący Rady przeczytał uchwałę RIO w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonej przez Wójta Gminy Narew informacji o przebiegu wykonania budżetu gminy za I półrocze 2007r. Uchwała stanowi załącznik Nr 4 do oryginału protokołu.

            Wójt powiedział, że planowany budżet wynosił 8,3 mln po stronie dochodów 8,6 mln po stronie wydatków. W tej chwili po zmianach jest 8,8 mln po stronie dochodów i 9,1 mln po stronie wydatków. W I półroczu zrealizowaliśmy 57% dochodów i 46% wydatków. Generalną zasadą jest, że sprawozdanie przyjmuje Wójt, przedstawia je Regionalnej Izbie Obrachunkowej i informuje Radę Gminy.

            Radny Jerzy Sakowski zapytał o składkę wpłacaną na Stowarzyszenie Samorządów Euroregionu Puszczy Białowieskiej.

            Skarbnik Gminy wyjaśniła, że mamy zawarte porozumienie, że Lokalna Grupa Działania „Puszcza Białowieska” opracuje dokumentację zagospodarowania terenów przyrzecznych na terenie naszej gminy. W tym roku wpłacamy 40 tys. zł. W przyszłym roku środki zostaną nam zwrócone po otrzymaniu dofinansowania przez LGD. W zamian otrzymamy opracowany dokument.

            Andrzej Rusaczyk dodał, że realizowanych jest szereg innych projektów na obszarze działania LGD „Puszcza Białowieska” takich jak turystyczny portal internetowy czy szkolenia dla kwaterodawców.

            Wójt dodał, że z opracowaną dokumentacją zagospodarowania terenów przyrzecznych będziemy mogli ubiegać się o dofinansowanie na jego realizację.

 

Ad. 6.

            Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Narwi Anna Andrzejuk – Sawicka powiedziała, że mieszkańców Gminy Narew obsługuje biblioteka w Narwi z filiami w Trześciance i w Łosince. Budżet na 2007 rok wynosił 175 362zł plus 900zł na realizację projektu w ramach Programu „Działaj Lokalnie”. Oprócz działalności statutowej, czyli opracowywania, wypożyczania i udostępniania książek i prasy dla mieszkańców realizowana jest działalność pozastatutowa, na którą środki pochodzą od Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Ważniejsze imprezy zorganizowane w tym półroczu to:

-        w styczniu „Szczodry Wieczar” – przedstawienie o tematyce noworocznej promujące tradycje naszego regionu w wykonaniu dzieci i młodzieży z Łosinki zorganizowane w Filii Bibliotecznej w Łosince oraz w Trześciance;

-        w lutym konkurs walentynkowy na najładniejsze życzenia walentynkowe na samodzielnie wykonanych kartkach walentynkowych, wyjazd dzieci na wystawę interaktywną do Dubicz Cerkiewnych, której organizatorem było Centrum Nauki Kopernik w Warszawie; podczas wystawy można było samodzielnie przeprowadzić doświadczenia pozwalające zrozumieć zachodzące wokół nas zjawiska przyrodnicze;

-        w marcu z okazji Pierwszego Dnia Wiosny zorganizowaliśmy konkursy i quizy dla dzieci;

-        w czerwcu wyjazd z okazji Dnia Dziecka dzieciom uczęszczającym na zajęcia świetlicowe oraz najaktywniejszym czytelnikom biblioteki do Muzeum Białowieskiego Parku Narodowego w Białowieży; konkurs plastyczny dla dzieci 5-9 lat pod hasłem „Strażak nasz przyjaciel”;

-        od maja do września realizujemy projekt „Było nie minęło, czyli jak zainteresować dzieci i młodzież kulturą i sztuką ludową” w ramach którego odbyły się zajęcia z haftu krzyżykowego, kompozycji i tworzenia kwiatów z bibuły, warsztaty batiku, warsztaty lepienia z gliny; uczestniczyło w nich 40 osób, były m.in. zajęcia wyjazdowe do miejscowości Budy i Lewkowo Stare; 30 września o godz. 14.00 odbędzie się podsumowanie tego projektu, na którym zostaną zaprezentowane wszystkie prace.

Dyrektor Narwiańskiego Ośrodka Kultury w Narwi powiedział, że działalność kulturalna opiera się na kilku dużych i kosztownych imprezach oraz na kilku mniejszych: Koncert Kolęd, potem Koncert Pieśni Chrześcijańskich, Święto Kultury Białoruskiej, Dni Narwi oraz Dożynki Gminne. W Narwiańskim Ośrodku Kultury działają trzy zespoły muzyczne i dwa zespoły sportowe. Duże sukcesy odnoszą chóry pod kierownictwem Marii Radczuk, które na większości konkursów zajmują 1-3 miejsca. Dwie młodzieżowe drużyny piłki nożnej uczestniczą w rozgrywkach organizowanych przez Podlaski Związek Piłki Nożnej. Prowadzona jest przez Panią Irenę Charkiewicz świetlica środowiskowa, na której organizowanie są różne zajęcia, spotkania z rodzicami, zabawy, gry dla dzieci i młodzieży. Przy świetlicy w Krzywcu odbudowywane jest boisko do piłki nożnej i siatkówki. Przy pomocy finansowej Banku Spółdzielczego w Narwi zostały zakupione stoły do ping ponga do Krzywca i Tyniewicz Dużych. Zorganizowane były dwie bezpieczne dyskoteki.

            Andrzej Rusaczyk przedstawił materiały promocyjne o gminie, m.in. mapkę turystyczną, folder promocyjny w trzech językach wydany w ramach Euroregionu Puszcza Białowieska, folder wydany przez Stowarzyszenie Gmin Górnej Narwi również w trzech językach oraz folder Muzeum Wsi Mariana Świeckiego. Ponadto informacje o gminie przekazywane są do lokalnego dwutygodnika „Wieści Podlaskie”. W ramach projektu Lokalnej Grupy Działania planowane jest wydanie folderu o szlaku rzecznym. W poprzednim roku powstał folder „Tratwą przez puszczę, czyli krótka historia osadnictwa i eksploatacji Puszczy Białowieskiej”, w którym jest zawarta informacja o I Spotkaniach Orylskich. Ponadto gmina promowana jest w Internecie poprzez stronę Gminy Narew www.narew.gmina.pl, na której zamieszczane są aktualności, ogłoszenia, informacje o gminie z różnych dziedzin. Dziennie około 100 osób odwiedza tę stronę. Od kwietnia 2005r. zarejestrowaliśmy około 30 tys. odwiedzin. Zamieszczane informacje pochodzą z własnych źródeł, z Narwiańskiego Ośrodka Kultury, z Gminnej Biblioteki Publicznej, ze szkół, z Lokalnej Grupy Działania „Puszcza Białowieska”, z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego, z Centrum Zarządzania Kryzysowego.

Ponadto na stronie www.oferta_handlowa.narew.gmina.pl/oferta_handlowa/ mieszkańcy mogą zamieszczać ogłoszenia kupna, sprzedaży i najmu. W domenie narew.gmina.pl jest jeszcze strona „Nasz Region to Gmina Narew” przygotowywana przez szkołę oraz strona chóru Ramonka www.ramonka.pl. W planach jest stworzenie strony dla chóru Zaranoczka. Szkoła podstawowa oraz gimnazjum w Narwi prowadzą swoje strony. Informacje przekazujemy również do portalu Wrota Podlasia oraz Powiatu Hajnowskiego. Na portalu przyrodniczo – turystycznym www.odyssei.com/pl jest kilka artykułów o Gminie Narew.

            Odbywały się wyjazdy promocyjne: na początku września do Brześcia jeździł Wójt oraz Przewodniczący Rady, twórcy ludowi uczestniczyli w targach w Warszawie,
w imprezach w Boćkach, w Zbuczu, w Hajnówce i w Narwi.

            Również w telewizji były informacje o imprezach oraz o zrealizowanych projektach dofinansowanych z Unii Europejskiej.

 

Ad. 7.

Podjęcie uchwał:

 

-        w sprawie zatwierdzenia taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków.

Wójt wyjaśniając powiedział, że przygotowując projekt niniejszej uchwały opieraliśmy się na wniosku Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych o zatwierdzenie taryfy dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków. Przygotowaliśmy również jako przedsiębiorstwo wodociągowo – kanalizacyjne w rozumieniu ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków stosowny wniosek o zatwierdzenie taryfy dla zbiorowego odprowadzania ścieków dla oczyszczalni i kanalizacji w Narwi. Z uwagi na to, że inwestycja – budowa kanalizacji sanitarnej w Narwi była wybudowana z dofinansowaniem środków Unii Europejskiej i w umowie zobowiązaliśmy się, że obecną stawkę 2,25 zł netto będziemy utrzymywać co najmniej przez 5 lat, musieliśmy do kalkulacji ceny stawki za ścieki dodać tzw. dotację z budżetu gminy tak, aby wspomnianą cenę ścieków w Narwi utrzymać. Wniosek o zatwierdzenie taryfy dla zbiorowego odprowadzania ścieków – oczyszczalnia Narew stanowi załącznik Nr 5 do oryginału protokołu. Wniosek Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Białymstoku o zatwierdzenie taryfy dla zbiorowego odprowadzania ścieków stanowi załącznik Nr 6 do oryginału protokołu.

Radny Jarosław Kołnier powiedział, że opłata za odprowadzanie ścieków w Łosince wzrasta o 20% i będzie o 33% wyższa niż w Narwi. Czy Wójt widzi tym problem i ewentualnie, w jaki sposób go rozwiązać?

Wójt odpowiedział, że oczyszczalnię ścieków w Łosince obsługuje Wojewódzki Zarząd Melioracji Wodnych. W Łosince jest mała ilość wytwórców ścieków, dlatego koszty związane z konserwacja i obsługą rozkładają się na mało osób. Przez wiele lat staraliśmy się sztucznie obniżać tę cenę. W Narwi dostarczanych jest dużo ścieków, oczyszczalnia jest praktycznie bezobsługowa i dlatego widać różnicę. Najlepiej byłoby ścieki z Łosinki podłączyć do Narwi i ustanowić jedną stawkę. Ewentualnie można byłoby dla wyrównania stawek ustanowić dopłatę z gminy. Sprawa jest do rozpatrzenia przez Radę czy podpiszemy porozumienie na dopłatę dla Zarządu Melioracji, ponieważ oni nie obniżą tych cen.

Przewodniczący dodał, że korzystających z kanalizacji jest niewiele, a dużo rodzin ma trudne warunki materialne.

Wójt powiedział, że osoby o trudnej sytuacji materialnej mogłyby się ubiegać o pomoc do Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Wójt powiedział, że można oczyszczalnię przekazać do eksploatacji sołectwu w Łosince i wtedy mieszkańcy mogą szukać sposobów na obniżenie kosztów. Druga ewentualność to przejęcie oczyszczalni w Łosince - podobnie jak w Narwi - przez gminę, ale wtedy na koszt utrzymania oczyszczalni w Łosince złożą się Narwanie. Jest to sprawa do rozpatrzenia w przyszłości.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały.

W głosowaniu jawnym głosowało 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 7 radnych, przeciw – 3, wstrzymało się – 3.

Uchwała Nr VIII/47/07 Rady Gminy Narew z dnia 28 września 2007 roku w sprawie zatwierdzenia taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków stanowi załącznik Nr 7 do protokołu.

 

-        w sprawie odwołania Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Narwi.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały.

W głosowaniu jawnym głosowało 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 13 radnych, przeciw – 0, wstrzymało się – 0.

Uchwała Nr VIII/48/07 Rady Gminy Narew z dnia 28 września 2007 roku w sprawie odwołania Zastępcy Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego w Narwi stanowi załącznik Nr 8 do protokołu.

 

-        w sprawie zmian w budżecie gminy na 2007 rok.

Przewodniczący Rady udzielił głosu Skarbnik, która wyjaśniła, że zmiany w dochodach polegają na zwiększeniu dochodów ze sprzedaży mienia komunalnego, zwiększeniu dochodów z prowizji za dowody osobiste (5% prowizji za każdy dowód), zwiększeniu dochodów z drugiej transzy dotacji na nauczanie języka angielskiego w klasach I-II szkoły podstawowej w miesiącach IX-XII, zwiększeniu dochodów z dotacji na dofinansowanie pracodawcom kosztów przygotowania zawodowego młodocianych pracowników (żaden pracodawca jeszcze nie złożył wniosku), zwiększeniu dochodów z tytułu wpłat zaliczek alimentacyjnych, zmianie klasyfikacji z zasiłków stałych na okresowe zgodnie z dyspozycją z Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego, zwiększeniu dochodów z tytułu dotacji na wypłatę dodatków do wynagrodzeń pracowników socjalnych, zwiększeniu dochodów z tytułu dotacji na program pomocy państwa w zakresie dożywiania na miesiące IX-XII, wprowadzeniu dotacji na zakup podręczników do klas przedszkolnych oraz I-III szkoły podstawowej w wysokości 4 070 zł oraz zakup jednolitego stroju szkolnego - 4 250 zł.

W wydatkach zmiany polegają na zmniejszeniu wydatków na rozbudowę kanalizacji we wsi Narew (270 000 zł), wprowadzeniu do budżetu opracowania projektu wodociągu Łosinka – Kutowa (15 000 zł), utworzeniu rezerwy celowej na rozliczenie spornej części inwestycji kanalizacyjnej w Narwi (277 331 zł), zwiększeniu wydatków na zakup materiałów do utrzymania dróg takich jak np. sól, zwiększeniu wydatków na projekty modernizacji dróg gminnych, zwiększeniu wydatków na budowę chodnika w centrum Narwi, zwiększeniu wydatków na prace geodezyjne i kartograficzne związane ze sprzedażą działek, zwiększeniu wydatków na wydatki osobowe: na odprawę emerytalną i zatrudnienie pracowników, zwiększeniu wydatków na opłacenie energii elektrycznej, zwiększeniu wydatków na szkolenia pracownicze, zwiększeniu budżetu oświaty o kwotę 35 000 zł w szkole podstawowej i 15000zł w gimnazjum na zakup niezbędnych materiałów, zwiększeniu wydatków na dofinansowanie pracodawcom kosztów przygotowania zawodowego młodocianych pracowników, zmianie klasyfikacji wydatków w dziale 851 rozdziale 85154 § 2320 i 4300 związanych z przekazaniem przez Gminną Komisję ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych środków dla GOZ w Narwi, zwiększeniu wydatków na wypłatę dodatków dla pracowników socjalnych wraz z pochodnymi, przesunięciu planu wydatków GOPS w ramach posiadanego budżetu, zwiększeniu wydatków na wypłatę wynagrodzeń pracowników zatrudnionych na dziesięciogodzinny tydzień pracy (1000 zł) oraz na pomoc w zakresie dożywiania (10 675zł), zwiększeniu wydatków na pomoc dla uczniów (książki, mundurki), zwiększeniu wydatków płacowych i pochodnych dla pracownika zatrudnionego na oczyszczalni ścieków i pracownika interwencyjnego, zwiększeniu wydatków na zakup worków i materiałów czyszczących, zwiększeniu wydatków na zakup dokumentacji przydomowych oczyszczalni (każdy będzie mógł wówczas z niej skorzystać), zwiększeniu wydatków na opłacenie energii elektrycznej i zakup usług remontowych na oczyszczalni ścieków, zwiększenie wydatków na zakup usług na żwirowni i wysypisku (różnego typu opracowania), zwiększeniu wydatków płacowych i pochodnych związanych z regulacją płac oraz zatrudnieniem pracownika, zwiększeniu wydatków na zakup materiałów i usług do gospodarki komunalnej, zwiększeniu wydatków na zakup samochodu wywrotki, zwiększeniu dotacji dla NOK na zatrudnienie trenera piłkarskiego oraz instruktora ds. muzyki, zwiększeniu wydatków na dotację na adaptację pomieszczeń po filii szkoły podstawowej w Łosince oraz działalność GBP, wprowadzeniu dotacji celowej na zadania w zakresie ochrony zabytków.

Budżet po tak dokonanych zmianach zamknie się kwotą 8 839 694zł po stronie dochodów i 9 129 694zł po stronie wydatków.

Zmieniamy wykaz zadań inwestycyjnych poprzez wprowadzenie budowy chodnika i zakupu samochodu – wywrotki.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały.

W głosowaniu jawnym głosowało 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 11 radnych, przeciw – 0, wstrzymało się – 2.

Uchwała Nr VIII/49/07 Rady Gminy Narew z dnia 28 września 2007 roku w sprawie zmian w budżecie gminy na 2007 rok stanowi załącznik Nr 9 do protokołu.

 

-        w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków.

Przewodniczący Rady udzielił głosu Wójtowi, który wyjaśnił, że temat został wywołany przez Proboszcza Parafii Rzymskokatolickiej w Narwi, który zgłosił się z wnioskiem o pomoc w ochronie zabytków poprzez dofinansowanie oświetlenia kościoła. Tę sprawę należałoby rozpatrywać kompleksowo, ponieważ w Narwi są dwie parafie, a w całej gminie sześć. Ustawa o ochronie zabytków dopuszcza możliwość dotowania ochrony zabytków, ale tylko w przypadku, gdy rada gminy uchwali zasady dotacji. Jeszcze w tym roku trzeba będzie rozstrzygnąć, czy będzie iluminacja, czy nie. Środki będzie można wygospodarować. Uchwała określa zasady udzielania dotacji, m.in., że dotacja może być przyznana do 100% nakładów koniecznych i do 70% w przypadku innych kosztów.

Radny Jan Selwestruk powiedział, że należałoby pokazać starą, zabytkową cerkiew w Koźlikach, która ma już 214 lat. Należy o niej pamiętać.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały.

W głosowaniu jawnym głosowało 13 radnych. Za podjęciem uchwały głosowało 12 radnych, przeciw – 0, wstrzymało się – 1.

Uchwała Nr VIII/50/07 Rady Gminy Narew z dnia 28 września 2007 roku w sprawie zasad udzielania dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków stanowi załącznik Nr 10 do protokołu.

 

Ad. 8.

Radny Andrzej Ostaszewski powiedział, że firma telekomunikacyjna na terenie Narwi instaluje studzienki, w których są plastikowe przykrywy wywietrzników. Ludzie chodzą po tym, przykrywy pękają i robią się dziury, w które wejdzie noga dziecka i może stać się krzywda. Na ul. Leśnej należałoby uzupełnić nawierzchnię żwirową. Na ul. Dąbrowskiego są dwie lampy uliczne, które iskrzą. Należałoby ustawić zakaz wjazdu w alejce za starym budynkiem urzędu gminy prowadzącej do ul. Łąkowej.

 

Ad. 9.

Wójt udzielił następujących odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych.

Na interpelacje radnego Andrzeja Ostaszewskiego: Zbadamy sprawę studzienek. Ul. Leśna zostanie dożwirowana. Wystąpimy do Rejonu Energetycznego w sprawie lamp. Zajmiemy się sprawą ruchu w alejce.

 

Ad. 10.

Sołtys wsi Waniewo Witalis Jarmocik powiedział, że na drodze Waniewo – Paszkowszczyzna jest pęknięty betonowy krąg, co powoduje opadanie ziemi i tamowanie wody. Na drodze z Waniewa do Odrynek jest dużo wierzb, które zakrywają drogę.

Wójt odpowiedział, że sprawa własności drogi Waniewo – Paszkowszczyzna nie jest uregulowana: czy jest to droga gminna, czy powiatowa. Na terenach bagiennych najlepsze są kręgi całościowe. Droga Waniewo – Odrynki to droga powiatowa. Wystąpimy do Powiatu w tej sprawie.

Sołtys sołectwa Narew Piaski Henryk Smoktunowicz powiedział, że ludzie powinni podłączać się do kanalizacji.

Wójt powiedział, że mieszkańcy mają obowiązek podłączać się do kanalizacji.

Przewodniczący poinformował, że 9 października w centrum Narwi będą przeprowadzane badania w kierunku jaskry oraz mammografia.

Radny Eugeniusz Gryniewicki powiedział, że w lesie między Krzywcem i Waśkami jest pomnik, przy którym należałoby posprzątać.

Wójt odpowiedział, że pomnikiem opiekuje się szkoła i uczniowie tam sprzątają. Jest to teren Gminy Narewka. Pomnik został postawiony przez Gminę Narew z dotacji Wojewody Podlaskiego dla uczczenia mieszkańców naszej gminy, którzy tam zginęli.

Przewodniczący poinformował o możliwości składania wniosków o zaświadczenia z Urzędu Skarbowego za pośrednictwem Urzędu Gminy.

Przewodniczący przeczytał podziękowania za udział uczniów z terenu Gminy Narew w kampanii „Zachowaj trzeźwy umysł”. Pismo stanowi załącznik Nr 11 do oryginału protokołu.

Wójt poinformował, że organizacją wyborów zajmuje się sekretarz Mariusz Żukowski. Tak jak zawsze będzie uruchomiony dowóz autobusami do lokali wyborczych.

 

Ad. 11.

            Uczestnikom konkursu zostały wręczone dyplomy oraz nagrody. Wszystkim zebranym zaprezentowane zostały zdjęcia posesji zgłoszonych do konkursu.

 

Ad. 12.

            Po wyczerpaniu porządku obrad Przewodniczący Rady zamknął obrady o godz. 13.30.

 

Protokolant:

Joanna Majewska

Przewodniczący obrad:

Eugeniusz Dudzicz

 

Metryka strony

Udostępniający: Wójt Gminy Jakub Sadowski

Wytwarzający/odpowiadający: Joanna Majewska

Data wytworzenia: 2007-11-27

Wprowadzający: Joanna Majewska

Data wprowadzenia: 2007-12-24

Data modyfikacji: 2008-08-25

Opublikował: Mariusz Żukowski

Data publikacji: 2007-12-24